ASYSTA Centrum Terapii i Rozwoju Dziecka

Specjalizujemy się w terapii autyzmu, Zespołu Aspergera i Całościowych Zaburzeń Rozwoju

Cykliczne spotkania z psychologiem. Terapia indywidualna kierowana jest do dzieci z problemami adaptacyjnymi, edukacyjnymi, społecznymi, trudnościami w uczeniu się, zaburzeniami zachowania, emocjonalnymi i in.

Terapia psychologiczna

Kiedy dziecko ma gorączkę, idziemy do lekarza. Kiedy bolą go zęby, udajemy się do dentysty. Jeśli natomiast maluch jest zamknięty w sobie, nie nadąża za rówieśnikami lub nie radzi sobie z przeżytymi doświadczeniami, powinniśmy udać się z nim do psychologa. Terapia psychologiczna dla dzieci to wsparcie zarówno dla maluchów, jak i ich rodziców, dlatego warto skorzystać z tej formy pomocy w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. 

Na czym polega terapia psychologiczna dla dzieci?

Terapia psychologiczna to cykliczne spotkania z psychologiem adresowane do dzieci z problemami adaptacyjnymi, edukacyjnymi i społecznymi, a także trudnościami w uczeniu się, zaburzeniami zachowania czy zaburzeniami emocjonalnymi. Każde dziecko jest inne, dlatego psycholog dla dzieci dba o to, by przebieg spotkania odpowiadał indywidualnym potrzebom małego pacjenta.

Terapia psychologiczna dla dzieci ma określone cele, które są realizowane podczas spotkań. Psycholog pomaga radzić sobie z problemami, z którymi dziecko boryka się na określonym etapie życia, i zapewnia mu niezbędne wsparcie emocjonalne.

Psycholog dziecięcy w Warszawie:

  • wspiera dziecko w budowaniu pewności siebie,
  • pomaga rozwijać kompetencje społeczne malucha,
  • pomaga nazywać i rozumieć przeżywane emocje,
  • przedstawia metody radzenia sobie z emocjami,
  • zapewnia wsparcie w trudnych doświadczeniach,
  • stymuluje rozwój poznawczy i emocjonalny dziecka.

Niezwykle istotnym aspektem terapii psychologicznej dzieckajest regularność spotkań z terapeutą. Częstotliwość sesji zależy od indywidualnych potrzeb dziecka oraz czasu potrzebnego do osiągnięcia zamierzonego celu.

Kiedy warto odwiedzić psychologa dziecięcego?

Tak naprawdę nie istnieje zamknięta lista zachowań wymagających konsultacji z psychologiem. Zasada jest więc taka, że do psychologa dziecięcego rodzic może udać się zawsze, jeśli zauważy coś niepokojącego w zachowaniu dziecka. 

Przykładowe sytuacje, które warto skonsultować z psychologiem:

  • agresja i wybuchy złości,
  • apatia i smutek,
  • napady płaczu,
  • wtórne moczenie nocne,
  • wysoka wrażliwość (WWO),
  • nieśmiałość utrudniająca kontakty społeczne,
  • rozwój wolniejszy niż u rówieśników,
  • problemy w rodzinie.

Czym różnią się konsultacje psychologiczne dzieci od konsultacji psychologicznych dorosłych?

Terapia psychologiczna dla dzieci różni się od tej, którą podejmują osoby dorosłe. Ta druga polega przede wszystkim na prowadzeniu rozmów z terapeutą, gdyż dorośli w dużej mierze potrafią rozmawiać o swoich emocjach i doświadczeniach. Terapię dorosłych wyróżnia też silna motywacja wewnętrzna, natomiast dziecko zostaje skierowane do psychologa przez rodzica lub opiekuna. 

Psycholog dla dzieci nie jest psychologiem dla dorosłych. Oznacza to, że taki terapeuta stosuje zupełnie inne metody, które dobiera do wieku i możliwości poznawczych dziecka. W psychoterapii dziecięcej istotną rolę odgrywa zabawa, na przykład rysowanie czy tworzenie opowieści z bohaterami, z którymi maluch może się utożsamić. Terapeuta przywiązuje dużą wagę do tego, by dziecko czuło się w gabinecie bezpieczne i akceptowane.

Terapia dziecięca wiąże się również ze współpracą psychologa z rodziną i otoczeniem małego pacjenta, na przykład szkołą czy przedszkolem. Terapeuta uwzględnia informacje dotyczące tego, w jaki sposób dziecko radzi sobie z rówieśnikami i nauką, a także jest w stanie udzielić wskazówek rodzicom i wychowawcom. W niektórych przypadkach psycholog dziecięcy w Warszawie może zalecić terapię rodzinną.

Zapisy

Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 - 18:00

Zapisy na diagnozę, konsultację i wybraną terapię prowadzimy codziennie w godzinach otwarcia Centrum:

tel. 0 781 887 880

e-mail: office@asysta.org

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do nas na ulicę Romaszewskiego 6/U3 (dawna ul. Duracza), Warszawa-Bielany.

 

Zapisy

Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 - 18:00

Zapisy na diagnozę, konsultację i wybraną terpię można dokonywać codziennie w godzinach otwarcia Centrum:
tel. 0 781 887 880
mail: office@asysta.org

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do nas na ulicę Duracza 6/U3, Warszawa-Bielany