ASYSTA Centrum Terapii i Rozwoju Dziecka

Specjalizujemy się w terapii autyzmu, Zespołu Aspergera i Całościowych Zaburzeń Rozwoju

 

 

ASYSTA CMS PERFORMER

Zaburzenia komunikacji, w tym nieprawidłowy rozwój rozumienia mowy i jej ekspresji, są jednym z kryteriów diagnostycznych zaburzeń ze spektrum autyzmu. Trudności w komunikacji wpływają negatywnie na relacje dziecka z otoczeniem. Przez brak umiejętności porozumiewania się dziecko biernie odbiera informacje z otoczenia, które często są chaotyczne i nieuporządkowane. Swoje potrzeby natomiast często sygnalizuje krzykiem, ponieważ w inny sposób nie potrafi wyrazić, czego w danym momencie oczekuje. 

Specyfika deficytów językowych u dzieci z autyzmem wymaga łączenia różnorodnych metod terapeutycznych. Nie ma jednej metody, która sprawdziłaby się u każdego dziecka. Zawsze należy podchodzić indywidualnie do każdego malucha, poznać jego mocne i słabe strony i indywidualnie dostosowywać zarówno metody pracy jak i pomoce. W naszym Centrum Terapii, pracując z dziećmi, łączymy elementy różnych metod, m.in.: metody symultaniczno-sekwencyjne, metody behawioralne, program TEACCH. W terapii bazujemy na wiedzy o etapach rozwoju mowy dzieci zdrowych, dzięki czemu możemy towarzyszyć dziecku z zaburzeniami komunikacji w drodze jaką musi przebyć, aby efektywnie się komunikować.  Podstawą do pracy jest dobra relacja z dzieckiem i prowadzona jest w formie zabay.

Praca logopedyczna z dziećmi z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi początkowo bazuje na pobudzeniu u dziecka motywacji do mówienia. Stanowi to podstawę terapii, ponieważ dziecko musi zauważyć, że warto jest się komunikować, że kontakt z drugą osobą jest im potrzebny. Należy pokazać dzieciom, że słowo, obrazek lub gest coś znaczą, że dzięki nim mogą otrzymać coś czego oczekują. Logopeda od samego początku terapii pracuje również nad rozwojem rozumienia u dziecka, ponieważ stanowi ono bazę, którą każdy musi posiadać aby poznawać świat oraz aby informacje dochodzące z otoczenia były zrozumiałe. Dzięki dobremu rozumieniu dziecko nie tylko będzie naśladować dźwięki, ale będzie je rozumieć i będzie potrafiło je wykorzystać w adekwatnych sytuacjach. 

Praca logopedy z dziećmi z autyzmem z początku nie jest pracą nad wyrazistością wymowy czy pracą przy lustrze. Logopeda odwzorowuje po kolei kolejne kamienie milowe nabywania mowy i wraz z dzieckiem kroczy ścieżką rozwoju mowy, ponieważ ono samo nie jest w stanie tego zrobić. Potrzebuje osoby, która będzie go w tym wspierała, która będzie wskazywała, w którą stronę wykonać kolejny krok, jaka jest kolejna umiejętność, którą powinno osiągnąć. 

Zajęcia

Zajęcia odbywają się w trybie indywidualnym.

Czas trwania zajęć: 50 min (intensywność spotkań ustalana indywidualnie)
Koszt: od 420 zł/mc

Zapisy

Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 - 18:00

Zapisy na diagnozę, konsultację i wybraną terpię można dokonywać codziennie w godzinach otwarcia Centrum:
tel. 0 781 887 880
mail: office@asysta.org

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do nas na ulicę Duracza 6/U3, Warszawa-Bielany